Tavçe Gravçe

 

Përbërësit e nevojshëm:

500 gr. fasule të bardha

250 gr. qepë të bardhë

Mishi (opsional): proshutë, salcice, brinjë tymosur, etj

1 karafil hudhër

80 gr. vaj luledielli

2 lugë miell

1 lugë gjelle piper i kuq i kuq (pluhur)

Nenexhik freskët, dhe majdanoz.

1 lugë gjelle Vegeta (optional) kripë dhe piper

 

Gatimi

Së pari lani fasulen mirë pastaj në vendin e tyre në një tenxhere shtoni ujë deri sa ta mbulojë fasulen (lereni uji të jetë 5 cm mbi të fasulen), pastaj vëne në vlim. Kur është fjala për një çiban, vlimi i tyre zgjat rreth 1-2 minuta pastaj derdhni ujë dhe shtoni ujë të ri për të. Preni qepë në copa të mëdha dhe shtoni atë në fasule. Gjithashtu shtoni mishin të copëtuar në copëza apo në një. Vloni fasulen derisa është i gatshëm, por të jeni të kujdesshëm që të mos mbizieni atë. Fasuleja duhet që të jenë brenda e butë, jo një qull me miell misri. Pastaj në një tigan të nxehtë shtoni vaj dhe miell dhe përzieni mirë deri sa të verdhet.

 

 

Pastaj shtoni piper të kuq, përzieni shpejtë dhe shtoni këtë në tenxhere. Shto hudhër tl grirë dhe nenexhik të copëtuar. Shtoni kripë, piper dhe Vegetë. Llokoçisni mirë për 2 minuta. Ndizeni ngrohjen e furrës paraprakisht në 250 C. Shto fasulen në një tigan terrakote pjekje dhe vëne atë në furrë. Piqeni derisa fasulja është pak të lëngshme dhe mbi fasule formohet një kore të hollë. Më në fund një sasi e vogël me majdanoz copëtuar mirë.

 

Promote your Service

Accomodation

Add up to 3 images.

Validation code:
Enter the code above here :

Can't read the image? click here to refresh.